FOR WOOD
Místo konání - LETŇANY
PVA EXPO PRAHA Výstaviště Letňany

ADMD je oporou firmám i zájemcům o dřevostavby


Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) je seskupením firem, které svým zákazníkům staví dřevostavby nejvyšší kvality. Nakoukněte pod pokličku takovéto asociace a zjistěte, co nabízí firmám i zájemcům o výstavbu dřevostaveb, kterým je oporou již 20 let.Jak přispíváme ke zkvalitnění výroby dřevostaveb v Česku?

Stěžejním prvkem pro přijetí firmy za člena ADMD je splnění podmínek pro udělení certifikátu Dokument národní kvality (DNK), který vydává nezávislý Výzkumný a vývojový ústav dřevařský v Praze. Proces certifikace nyní probíhá u společností Lucern a RP Stavby, kteří by rádi spolu s našimi 23 členy posouvali kvalitu svých dřevostaveb kupředu.

Dřevostavby jsou i přes svou nadčasovost stále kvalitnější a technicky propracovanější. I my v ADMD držíme laťku stále vysoko a proto v letošním roce aktualizujeme DNK, abychom mohli všem zájemcům o dřevostavby doporučit ty nejmodernější a nejkvalitnější dřevostavby na českém trhu. DNK má na dřevostavby našich členů stále přísnější požadavky, než jsou zákonem požadované.

Pro přípravu kvalitních staveb je však velmi důležitá odborná příprava. Proto v ADMD podporujeme školy se stavebním zaměřením a zajistili jsme aktuálně praxi pro 9 studentů oboru Dřevěné konstrukce a stavby na bázi dřeva z ČZU. Naši členové také představili své zajímavé projekty na Dřevařském dni, který proběhl 16. 9. 2020 na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU.

Staráme se též o vzdělávání v členských firmách ADMD. Ve středu 9. 9. 2020 proběhla v Brně akce s názvem Kulatý stůl techniků, kde se sešli projektanti, technici i další odborníci z členských firem ADMD, aby si předali své letité zkušenosti a sami získali přehled o tom, jak to chodí u jiných firem.
Také jsme ve spolupráci s AVMI připravili online webinář pro členy ADMD týkající se změn ve vyhlášce č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, který vedl Ing. Michal Čejka.Co nabízí ADMD zájemcům o výstavbu dřevostaveb?

Ve spolupráci s partnerem ADMD, spol. MoistureGuard, jsme zajistili v České podnikatelské pojišťovně speciální slevu na pojištění dřevostaveb ve výši 35 % (pojištění domácnosti, stavby a odpovědnosti). Více najdete v článku ZDE.

Na veletrhu FOR ARCH v Praze 22.-26. 9. 2020 jsme návštěvníkům předali přehledné informace o dřevostavbách, či poradili s výběrem dodavatele dřevostavby. Stali jsme se také odborným partnerem veletrhu Dřevo a stavby Brno, který se bude konat v termínu 17.-20. 2. 2021 a na který vás srdečně zveme.

Máte otázky týkající se dřevostaveb, na které se bojíte zeptat? Ty jsme Vám jistě zodpověděli v aktuálním vydání našeho bulletinu 2/2020, který si můžete přečíst online na našem webu. Pokud máte další dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Proběhl také 7. ročník akce Den otevřených dřevostaveb, který se konal v sobotu 10. 10. 2020 zdarma po celé ČR. Členové ADMD zpřístupnili přes 50 rozestavěných i dokončených dřevostaveb pro zájemce o výstavbu. Více informací najdete na webu www.DenDrevostaveb.cz.Jsme rádi, že jsme vám mohli představit široké pole působnosti naší asociace a věříme, že se i vy budete chtít přidat ke stovkám spokojených zákazníků našich členských firem, které staví kvalitní dřevostavby.


Ing. Lenka Trandová
ředitelka ADMD

 Den otevřených dřevostaveb přilákal zájemce o moderní bydlení


V sobotu s krásným datem 10. 10. 2020 proběhl již 7. ročník populární akce Den otevřených dřevostaveb. Členové ADMD pozvali návštěvníky do 53 certifikovaných dřevostaveb po celé České republice.

Díky této akci měli zájemci o dřevostavby možnost podívat se na domy dokončené i rozestavěné. Mohli se inspirovat jejich dispozicí a zjistit, jak dřevostavba vzniká. Návštěvníci se podívali také do některého z výrobních závodů, kde nahlédli pod pokličku výroby stěnových panelů pro dřevostavby.

Navzdory situaci, která v České republice aktuálně panuje, jsme zaznamenali na stavbách vysoký zájem o moderní dřevostavby. Oproti předchozím ročníkům se akce zúčastnili hlavně vážní zájemci o výstavbu domu, kteří se chtěli na vlastní oči podívat a inspirovat k vlastnímu bydlení. Návštěvníci, se kterými jsem měla možnost pohovořit v jednotlivých domech, se přišli podívat především na vzhled konkrétní stavby a nebo se blíže seznámit se zástupci certifikovaných firem,” dodala ředitelka ADMD, Ing. Lenka Trandová.

I přes to, že na některých místech ČR byla tato sobota deštivá, navštívilo stavby téměř 1 500 návštěvníků.

Pokud člověk plánuje výstavbu, tak je super se podívat, jak jednotlivé domy vypadají a jak se vyrábí. Získá tak nějakou představu o tom, do čeho jde. Nějak si utřídí své myšlenky a zjistí, co chce a jak ten dům má vypadat,” dodal pan Ondřej Levý, návštěvník akce.

Na pět návštěvníků v každém domě také čekalo překvapení v podobě poukazů na roční předplatné časopisu Dřevo&Stavby. Jsme rádi, že i letos tento renomovaný odborný časopis podpořil tuto akci jako mediální partner.

Záštitu nad akcí Den otevřených dřevostaveb 2020 převzal ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc.

Cílem akce bylo přiblížit proces výstavby kvalitních dřevostaveb široké veřejnosti a pomoci s výběrem vysněného domu. Věříme totiž, že spokojené bydlení začíná kvalitním návrhem a končí kvalitní realizací dřevostavby od prověřených firem, které jsou členy ADMD. Zapište si do kalendáře termín dalšího ročníku akce Den otevřených dřevostaveb, který je plánován na 9. 10. 2021.


Ing. Lenka Trandová
ředitelka ADMD
Navštivte více než 50 staveb na Dni otevřených dřevostaveb 10. 10. 2020!


ADMD Vás zve na 7. ročník akce Den otevřených dřevostaveb, který se bude konat v sobotu 10. 10. 2020 ZDARMA po celé ČR.

Navštivte dřevostavby nejen ve Vašem okolí. Můžete se přesvědčit o kvalitní a pečlivé práci certifikovaných dřevostavitelů, získat důležité technické informace a také načerpat inspiraci při výběru svého nového domu.

V rámci akce Den otevřených dřevostaveb si můžete po celé České republice prohlédnout rozestavěné i dokončené dřevostavby a výrobní závody členů ADMD, kterými jsou stavební firmy s certifikátem Dokument národní kvality. Ten zaručuje vysokou kvalitu staveb od těchto firem.

Více než 50 domů si můžete zdarma prohlédnout v sobotu 10. 10. 2020 od 10:00 do 17:00 za přítomnosti odborníků z realizačních firem. Ti budou připraveni zodpovědět veškeré Vaše dotazy týkající se dřevostaveb.

Sledujte facebookovou událost ZDE, kde najdete nejaktuálnější informace a představení všech staveb.

V každém domě budou pro 3 návštěvníky připraveny poukazy na roční předplatné časopisu Dřevo&Stavby, největšího tištěného časopisu zaměřeného na dřevostavby v České republice.

Co o minulém ročníku řekla jedna z návštěvnic akce, paní Lucie?

Dřevostavbu bychom si rádi pořídili zejména z důvodu rychlé výstavby., Líbí se mi i pocit bydlení ve dřevě, přestože v těchto nových domech není konstrukce domu přímo vidět. Také mám pocit, že tyto domy jsou ekologičtější než běžné z cihel. Zatím jsem ale v počátku hledání informací, a tak je velmi příjemné, že se můžeme podívat, jak se dřevostavby staví.”

Přijďte se i Vy nechat inspirovat moderními dřevostavbami a podívat se, jak vznikají pod vedením nejkvalitnějších firem v České republice. Akce probíhá za podpory členů ADMD.

Ing. Lenka Trandová
ředitelka ADMD
 Právě vychází nové číslo nejoblíbenějšího časopisu o dřevostavbách – DŘEVO&stavby 5/2020


Plánujete stavět nízkoenergetickou dřevostavbu na klíč a hledáte inspiraci či kvalitního dodavatele? Chcete mít dřevostavbu jako pasivní dům? Přemýšlíte nad posuvnými dveřmi v interiéru Vašeho domu? Dispozice Vašeho domu či bytu jsou atypické a nevíte si rady s jeho zařízením? Nevíte, jakou vybrat střešní krytinu na Váš dům? Odpovědi najdete v novém vydání časopisu DŘEVO&stavby 5/2020. Přijďte si pro něj na veletrh FOR ARCH 2020 na stánek časopisu v hale 1, stánek H079.

Veletržní vydání časopisu DŘEVO&stavby 5/2020 je nabité redakčními návštěvami reálných dřevostaveb i zkušenostmi lidí, kteří v nich bydlí. Pozveme Vás do individuálních pasivních dřevostaveb i do nízkoenergetického bungalovu ve tvaru oblíbeného „L“. V balíčku publikovaných šesti redakčních návštěv jsou prezentovány dřevostavby postavené z CLT panelů, KVH hranolů i dřevostavby sendvičové. A právě sendvičovým dřevostavbám se věnujeme v článku, který podrobně rozebírá skladbu stěn dřevostaveb několika ověřených firem, které dřevostavby realizují. V sekci „stavba“ porovnáváme dvě střešní krytiny. Sami si pak udělejte obrázek o tom, kterou z nich vybrat právě pro Váš dům. Připomeneme si také detaily, které byste při stavbě Vaší dřevostavby neměli rozhodně podceňovat.

Centrum pasivního domu letos slaví 15 let od svého založení. Jak se proměnilo od svých začátků po současnost a o potřebě změny zažitých stereotypů napříč společností, které brzdí energeticky šetrné a udržitelné stavebnictví se dočtete v rozhovoru s ředitelem CPD Tomášem Vanickým.

Interiérová část časopisu Vám nabídne návod na zařízení atypické dispozice domu či bytu, poučí Vás o způsobech využití posuvných dveří a dozvíte se, s kolika finančními prostředky máte na vybavení interiéru v celkovém rozpočtu stavby počítat.

Tradičně nechybí přehled ověřených stavebních firem pro realizaci právě Vaší dřevostavby a ukázky typových projektů dřevostaveb, které jsou mezi investory oblíbené. Čtěte a stavte dřevostavby!

Ukázka online:
https://online.drevoastavby.cz/files/e-das-2020-05-ochutnavka/

Časopis objednávejte na eshopu https://eshop.drevoastavby.cz/

V prodeji od úterý 15.9.2020 nebo na veletrhu FOR ARCH na stánku H079 v hale 1.
 Akce Kulatý stůl techniků opět posouvá kvalitu dřevostaveb


Dne 9. 9. 2020 proběhla v Brně akce s názvem Kulatý stůl techniků. Sešly se zde téměř tři desítky projektantů, techniků i dalších odborníků z členských firem ADMD, kteří se věnují plánování a přípravě dřevostaveb.

Obor dřevostaveb se posouvá kupředu a my jsme u toho! Po loňské úspěšné premiéře jsme připravili 2. ročník této akce, tentokrát s tématy:

 • projektování dřevostaveb v návaznosti na stavební úřady,

 • komíny v dřevostavbách,

 • povrchové úpravy dřevostaveb.


Po úvodní přednášce odbornice na stavební právo, paní Ivany Nohové, která se věnovala tématu “Projektování dřevostaveb v návaznosti na stavební úřady”, se u tří stolů rozpoutaly diskuze, při kterých si účastníci předali své letité zkušenosti. Obohatili tak své kolegy v oboru a sami získali přehled o tom, jak na tuto problematiku nahlíží jiné firmy.

Kulatý stůl týkající se problematiky stavebního práva vedla výše zmíněná Ivana Nohová, II. viceprezidentka Profesní komory požární ochrany. Diskusi na téma komínů v dřevostavbách moderovali Ing. Walter Sodomka st. a jeho syn, Ing. Walter Sodomka ml., z rodinné firmy Messy. Tématice povrchových úprav dřevostaveb se věnoval kulatý stůl pod vedením Ing. Michala Šopíka, majitele společnosti Vesper Frames. V rámci tohoto kulatého stolu se formou přednášky a malé expozice prezentovali i dva partneři ADMD, a to společnost James Hardie Europe, generální partner ADMD, kterou zastoupil její technický ředitel, Dipl. Ing. Jaroslav Benák, a jako experta na fasádní systémy jsme přivítali společnost Sto a jejího technického ředitele Ing. Pavla Tomana.

Tento celodenní program připravila pro své členy, ve spolupráci s partnery, Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), která si klade za cíl, podporovat kvalitní dřevostavby na českém trhu.

Děkujeme všem účastníkům, kteří si chtějí rozšiřovat obzory a čerpat pravidelně nové informace a inspiraci do další práce. Právě tito lidé, posouvají obor dřevostaveb kupředu.

Lenka Trandová
ředitelka ADMD
 Oslavy lesa a dřeva: užijte si odpoledne plné zábavy v lese u metra Roztyly


V neděli 13. září odpoledne se v lese u metra Roztyly koná setkání milovníků lesa a dřeva s názvem Den dřevorádů. Třetí ročník akce nabídne aktivity pro celou rodinu. Na programu je sázení stromů, výroba laviček pro charitu, seznámení se s prací lesníka, kvízy, rukodělky i oblíbené závody ve dřevácích. Třešničkou na dortu je pak pokus o překonání republikového rekordu v počtu dřevorádů na jednom místě. Program probíhá od 14:00 do 18:00 a podrobně je rozepsán na webu www.DenDrevoradu.cz. Cílem akce, kterou organizuje Nadace dřevo pro život, je ukázat veřejnosti přínosy využívání dřeva v našem každodenním životě.

„Návštěvníci si vyzkouší sázení stromů přímo v pražském lese. Někteří budou možná překvapeni, jak je to náročné. Věřím, že i díky tomu lépe pochopí zodpovědnou práci lesníků,“ říká o akci Stanislav Polák, organizátor a ředitel Nadace dřevo pro život. Na dalších stanovištích lidé zjistí, jak se měří výška a objem stromů, jak poznat, který strom je zdravý, nebo jak ovlivňuje péči o les směr větru.

Oblíbenou aktivitou je také stavba laviček pro dobročinné organizace v okolí. Návštěvníkům stačí vrtačka, šrouby, předpřipravené smrkové latě od společnosti Stora Enso a trocha zručnosti. Po 10 minutách týmové práce jsou lavičky hotové. Na závěr akce je organizátoři předají Thomayerově nemocnici a dětem z Klokánka – Láskova.

Mezi další kuriózní aktivity, na které se lidé mohou těšit, patří závod ve dřevácích, již zmíněný pokus o překonání republikového rekordu v počtu dřevorádů na jednom místě a také kvíz o dřevě. Díky němu se lidé například dozví, které kuchyňské prkénko je hygieničtější – zdali plastové, nebo dřevěné – nebo z čeho se vyrábějí „dřevěné ponožky“. „Pokud ale lidé do Prahy přijet nemohou, na našem webu najdou spoustu inspirace, jak oslavit svou lásku k lesu a dřevu z pohodlí domova,“ vysvětluje ředitel Stanislav Polák.

Odpoledne pro dospělé i děti v lese pořádá Nadace dřevo pro život, která už 15 let přináší více dřeva do života. Ve svých projektech ukazuje veřejnosti přínosy dřeva, naší obnovitelné suroviny. Využíváním dřeva z udržitelně obhospodařovaných lesů chráníme životní prostředí pro nás i budoucí generace. Více o nadačních projektech o lese, dřevě a životním prostředí najdete na www.DrevoProZivot.cz.

 Horský modřín, jediný konkurent dubových podlah?


Pokud vybíráte dřevěné podlahy pro Váš interiér, jistě jste narazili na dub, a to ve všech možných variacích. Přesto pro naši krajinu, byl vždy tradiční modřín, který právě ožívá především díky producentovi ADMONTER. Ten věří modřínovým podlahám více jak 45 let a je lídrem v nabídce horského modřínu u nás. Aktuální nabídka představuje nové trendy bílé odstíny naturálních olejů, které utváří tu správnou domácí atmosféru a jsou vhodné jak pro moderní, tak tradiční interiéry. Díky více vrstvé konstrukci jsou podlahy certifikované pro všechny typy podlahového topení.

Výběr podlah naleznete na webu www.podlahyaschody.cz , www.admonter.eu
 VŠE CO POTŘEBUJETE VĚDĚT, KDYŽ SE ROZHODNETE PRO VLASTNÍ BYDLENÍ


Stavba domu je pro většinu z nás investice jen jednou za život. Proto tady více než kde jinde platí známé české pořekadlo: „Dvakrát měř, jednou řež.” V našem případě tedy: „Pečlivě vybírej, s kým budeš stavět.”
Okolo stavby je potřeba naplánovat spoustu věcí a zajistit podklady i nezbytná povolení. To zabere spoustu času a ještě se ani nezačalo stavět.
Čím dál více investorů se v poslední době rozhoduje pro dřevostavbu. Její výhodou je zejména rychlost výstavby, přesnost a také ekologie použitého nosného materiálu domu.
Je ale dobré vybrat si firmu, která Vám dům postaví nejen rychle, ale i kvalitně. Jak se orientovat na trhu dřevostaveb a jaká by měly být hlavní kritéria pro výběr dodavatele stavby Vám rádi poradíme v ADMD. Asociace dodavatelů montovaných domů byla založena už v roce 2000 a od té doby je pro nás kvalita dřevostaveb na prvním místě.

Jaká kritéria doporučujeme zohlednit při výběru dodavatele Vaší dřevostavby?Firma by měla splňovat certifikaci Dokument národní kvality (DNK).

Tato certifikace se velmi přísně věnuje kvalitě dřevostaveb a její nároky na provádění stavby převyšují zákonem dané požadavky na stavby. Kontrolují se nejen výrobní procesy, ale i montáž domu samotného. Tento certifikát mohou obdržet pouze členské firmy ADMD. Tato asociace se tak stává značkou kvality a dává zájemcům o výstavbu dřevostavby záruku dobře investovaných prostředků do svého bydlení.

Aby tento proces prokazování kvality firem byl plně transparentní, provádí kontrolu dodržování požadavků DNK nezávislý certifikační orgán - Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha, s.p. Každý člen ADMD je při registraci do asociace a následně každoročně podroben auditu ve výrobě a při montáži na stavbě. Sleduje se využívání vhodných vstupních materiálů, ověřování jednotlivých vlastností jako např. požární odolnost nebo tepelně technické parametry. Na staveništi je kladen důraz na dodržování technologických postupů montáže. Vlastnosti dřevostaveb se ověřují také zkouškami, např. formou měření průvzdušnosti (Blower Door Test).Firmu vybírejte podle Vašich sympatií.

Je nezbytné, aby zástupce firmy, se kterým spolupracujete při výstavbě svého domu, rozuměl Vašim potřebám. Pak Vám může nejlépe pomoci navrhnout vhodná řešení a poradit ve fázi příprav Vaší dřevostavby. To, že bude stavba kvalitní, Vám zaručí certifikace DNK.

Nenechejte se zlákat nízkou cenou.

Nízká cena se u staveb musí vždy na něčem odrazit. Ať už to je kvalita použitých materiálů nebo kvalita provedené práce. Myslete také na to, že v budoucnu až se rozhodnete něco dostavovat, rekonstruovat a nebo bude potřeba provést nějaké opravy, stabilní firma, která Vám dům postavila, bude pravděpodobně pořád fungovat a Vy se na ni můžete kdykoliv obrátit.

Podívejte se na seznam prověřených dodavatelů dřevostaveb certifikací Dokument národní kvality a nebo na jejich realizace dřevostaveb.

JAK POZNAT KVALITNÍHO DODAVATELE DŘEVOSTAVBY?
20 LET ZKUŠENOSTÍ V JEDNOM E-MAILU! ZAŠLEME VÁM 8 TIPŮ, JAK POSTUPOVAT PŘI VÝBĚRU DODAVATELE DŘEVOSTAVBY.


CHCI POSLAT 8 TIPŮ, JAK VYBRAT DODAVATELE DŘEVOSTAVBY

Dřevostavby bývají mnohdy označovány i jako montované domy, dřevěné domky či modulové dřevostavby. Všechny tyto názvy používáme pro dřevostavby malé, velké, patrové i přízemní, tedy bungalovy. Vybrat můžete pasivní i nízkoenergetickou dřevostavbu ať už jako dům na klíč, nebo stavbu k dokončení. Důležitá je kvalita provedení a dodržení všech předepsaných postupů.

Autor: Ing. Lenka Trandová


 CO JE UDRŽITELNÁ VÝSTAVBA?
Haas Fertigbau následuje nejmodernější trendy digitalizace výroby, klientům nabízí špičkové parametry produktů a zkracuje dodací termíny


Dřevostavba v kvalitě 21. století. To je cíl společnosti Haas Fertigbau, která ve snaze vyhovět rostoucím požadavkům na uživatelský komfort a ekologii provozu dosahuje mimořádné efektivity, krátkých realizačních dob a nadprůměrně vysoké kvality.

Základem pro zvyšování technologické vyspělosti je automatizace a robotizace výroby. Zavádění nejmodernějších výrobních postupů je přitom i otázkou udržení čelních pozic na evropském trhu dřevostaveb. „V případě naší společnosti se to projevuje nejenom rozšířením výroby a zkrácením dodavatelských termínů, ale díky přesnosti montáže i prodloužením životnosti nabízených rodinných domů a dalších produktů,“ říká Ing. Michal Řehulka, vedoucí prodeje rodinných domů a prokurista společnosti Haas Fertigbau.

To jsou také důvody přenesení výroby z Horažďovic do Falkenbergu v Německu, kde je v současné době k dispozici mimořádně rozsáhlá vysoce automatizovaná výrobní kapacita. Celý proces se díky tomu kvalitativně posune na úroveň nejmodernějších technologických řešení. Mezi ně mimo jiné patří i elektronicky řízená strojní výroba, plně automatické centrum pro opracování dřeva a vlastní výroba truhlářských prvků.

Komfort díky stěnám Thermo-Protect®

Důležitým příkladem jsou také špičkové tepelně-izolační vlastnosti vnějších certifikovaných stěn Thermo-Protect®. Díky nim domy vyrobené společností Haas Fertigbau bez problémů odolávají mrazivým i horkým měsícům, během nichž dokážou uživatelům zajistit komfortní tepelnou pohodu. Vnější stěny jsou totiž vybavené fólií Klima-kontroll, která reguluje průchod vodní páry. Systém tak zaručuje dokonalou vzduchotěsnost, resp. neprůvzdušnost obvodové konstrukce směrem z interiéru.

Spolupráce s výzkumnými ústavy

Ani vysoký stupeň automatizace výroby ovšem nemusí být v současné konkurenci zárukou úspěchu. Proto firma ve snaze po neustálém zdokonalování a inovaci svých výrobků dlouhodobě spolupracuje s výzkumnými ústavy a partnerskými firmami. Díky ní například už v roce 1977 dokázala nabídnout energeticky úsporný dům, který měl hodnotu součinitele prostupu tepla U = 0,22 W/m²K. Což je hodnota odpovídající běžné jednovrstvé konstrukci zdiva o celkové tloušťce 500 mm včetně omítek.

Ještě lepší produkt, rychlejší dodávky a garance ceny

Přesun výroby do rozsáhlých a vysoce automatizovaných výrobních kapacit přinese zákazníkům nesporně lepší finální produkt a vyšší rychlost dodávek. „Zákazníci rychlost naší výroby a výstavby nepochybně ocení. S Haas Fertigbau totiž mohou bydlet už do roka po podpisu smlouvy,“ zdůrazňuje Michal Řehulka. Samozřejmostí zůstává transparentní financování, široká nabídka 55 typových domů s možností individuálních úprav a také špičkového servisu či na 36 měsíců prodloužená záruka a 30 let garance na statiku stavby.

O společnosti Haas Fertigbau

Rodinná firma Haas již od roku 1972 úspěšně podniká v oboru montovaných staveb na bázi dřeva a hybridních technologií, v současnosti působí v Německu, Rakousku, České republice a v dalších evropských zemích. Úspěch firmy dokládá více než 50 000 realizovaných projektů a je založen na volbě prvotřídních certifikovaných materiálech a preciznosti výroby.

Odkaz na video z výrobního závodu Haas Fertigbau ve Falkenbergu v Německu
https://youtu.be/CCdMlacmob4

Kontakt pro média

Corporate publishing s.r.o., U Golfu 565, Praha 10, www.copu.cz
Lucie Halgašová, tel. 724 355 686, halgasova@copu.cz

 


 Dej si do kalendáře již nyní Den otevřených dřevostaveb 2020


ADMD zve na 7. ročník akce Den otevřených dřevostaveb, který se bude konat v sobotu 10. 10. 2020 zdarma po celé ČR.

V rámci akce Den otevřených dřevostaveb si mohou návštěvníci po celé České republice prohlédnout rozestavěné i dokončené dřevostavby a výrobní závody členů ADMD, kterými jsou stavební firmy s certifikátem Dokument národní kvality. Ten zaručuje vysokou kvalitu staveb od těchto firem.

Navštivte dřevostavby nejen ve Vašem okolí! Můžete se přesvědčit o kvalitní a pečlivé práci certifikovaných dřevostavitelů, získat důležité technické informace a také načerpat inspiraci při výběru svého nového domu.

Domy budou ZDARMA zpřístupněny v sobotu 10. 10. 2020 od 10:00 do 17:00 za přítomnosti odborníků z realizačních firem. Ti budou připraveni zodpovědět veškeré vaše dotazy týkající se dřevostaveb.

Sledujte facebookovou událost ZDE, kde najdete nejaktuálnější informace a představení všech staveb. Každoročně lze navštívit okolo 40 staveb po celé ČR. Kompletní seznam návštěvních míst bude zveřejněn 22. 9. 2020 na webu www.DenDrevostaveb.cz.

Co o minulém ročníku řekla jedna z návštěvnic akce, paní Lucie?
Dřevostavbu bychom si rádi pořídili zejména z důvodu rychlé výstavby a také se mi líbí pocit bydlení ve dřevě i přesto že v těchto nových domech není konstrukce domu přímo vidět. Také mám pocit, že tyto domy jsou ekologičtější než běžné z cihel. Zatím jsem ale v počátku hledání informací a tak je velmi příjemné, že se můžeme podívat, jak se dřevostavby staví.”

Přijďte se i Vy nechat inspirovat moderními dřevostavbami a podívat se, jak vznikají pod vedením nejkvalitnějších firem v České republice. Akce probíhá za podpory členů ADMD.

Ing. Lenka Trandová
ředitelka ADMD

 Každý 7. rodinný dům v Česku je ze dřeva!


V roce 2019 zaznamenalo celé stavebnictví mírný útlum oproti předchozím rokům, kdy docházelo každoročně k nárůstu výstavby. Nicméně, když se podíváme na konkrétní čísla, jsme nyní s výstavbou 18 390 rodinných domů za rok 2019 téměř na stejné hodnotě, jako tomu bylo v roce 2008 a to 18 930.

Klesá však užitná plocha rodinných domů a to z 138,8 m2 na 133,8 m2 tedy o 5 m2 na jednom rodinném domě. To může být dáno rostoucí cenou pozemků a stavebních materiálů.

Co se týká statistik dřevostaveb, tak ty v roce 2019 zaznamenaly mírný pokles o 196 rodinných domů. Celkem bylo tedy v roce 2019 postaveno 2749 dřevostaveb rodinných domů. Dřevostavby se v minulém roce stavěly téměř v 15 % výstavby rodinných domů, což znamená, že každý 7. dům byl konstruován jako dřevostavba.

V
bytové výstavbě však došlo k nárůstu ze 3 na 9 staveb. Což vnímám velmi pozitivně nejen proto, že se dřevostavby dostávají více do povědomí veřejnosti, ale také proto, že se zde uplatní jejich velký potenciál, a tím je rychlost výstavby a také udržitelný způsob stavění. Když jsme u těch bytových domů, věděli jste, že jen kousek za našimi hranicemi (ve Vídni), se nyní dokončuje nejvyšší budova ze dřeva, která má 24 podlaží?

V ADMD sdružujeme ty nejlepší výrobce dřevostaveb v České republice a v současné době máme 23 prověřených firem, které realizují dřevostavby. Zde bych ráda uvedla, že dle statistik našich členů jsme v roce 2019 zaznamenali nárůst výstavby rodinných domů a to téměř o 5 % oproti roku 2018. Což je oproti mírnému poklesu celostátních statistik velmi pozitivní a jsem ráda, že členové ADMD se zasluhují o rozvoj tohoto segmentu stavebnictví.Ale vraťme se zase k celkovým statistikám. Když se podíváme na konkrétní podíl výstavby dřevostaveb v jednotlivých technologiích, vidíme, že největší část výstavby dřevostaveb tvoří lehký rámový skelet a to 84 %. Ten lze rozdělit na staveništní a panelovou montáž. V menší míře jsou v dřevostavbách zastoupeny pak sruby a roubenky z 8 % a panely z masivního dřeva 4 %. V těch je ale do budoucna velký potenciál, co se týká zejména výstavby bytových domů. Obor dřevostaveb je v rámci stavebnictví velmi specifický a to zejména velmi přesnou a precizní přípravou stavby. Díky této přípravě je pak výstavba přímo na stavbě velmi rychlá.Věřím, že díky současné koronavirové krizi nebudou statistiky za rok 2020 ve stavebnictví dále příliš stagnovat a věřím, že zájem investorů bude čím dál více zaměřen na kvalitní, udržitelné a pečlivé stavebnictví, jaké jim segment dřevostaveb nabízí.

Ing. Lenka Trandová
ředitelka ADMDTo tady ještě nebylo! Kulturní léto na výstavišti PVA EXPO PRAHA
V letošním roce ADMD slaví 20 let od svého založení


ADMD – Asociaci dodavatelů montovaných domů slaví v letošním roce 20 let od svého založení. Jak se vyvíjel trh s dřevostavbami a jaké milníky ADMD za tyto roky provázely? Pojďme se na to podívat.

Jak to vlastně celé začalo?

V roce 2000 se sešlo několik zástupců dřevostavbařských firem, kteří měli chuť tento obor zlepšit a to jak po stránce kvality provedení dřevostaveb v ČR, tak i informovanosti veřejnosti o tomto typu konstrukce.

Proto se rozhodli založit asociaci. Zakládající firmy, které jsou dodnes členy ADMD jsou spol. A T R I U M s.r.o., Haas Fertigbau Chanovice a Avanta Systeme.

V roce 2006 ve spolupráci s Výzkumným ústavem dřevařským Praha vznikla certifikace Dokument národní kvality. Tato certifikace kontroluje jak návrh konstrukce, tak i samotné provedení domu na stavbě, aby byly dodrženy všechny důležité postupy při realizaci dřevostavby. Podle této certifikace se dodnes ověřují všechny členské firmy v ADMD a to nejen při vstupu do asociace, ale pravidelně každý rok. Certifikace samotná samozřejmě reflektuje vývoj celého stavebnictví a pravidelně dochází k její aktualizaci. Členové ADMD postavili za uplynulých 19 let téměř 10 000 kvalitních dřevostaveb. V současné době pod rukama jejich řemeslníků vyrostou přibližně 2 kvalitní domy každý pracovní den.

ADMD od roku 2010 začala vydávat pravidelně Bulletin, který se i v současné době dostává k návštěvníkům stavebních veletrhů a je k dispozici také elektronicky na webu ADMD.

V roce 2012 se díky spolupráci s Českou spořitelnou podařilo vytvořit produkt Hypotéka na dřevo, který je stále možné využít. Toto byl ve své době zlomový krok pro financování dřevostaveb hypotékami, protože dřevostavby se staví rychleji a uvolňování hypoték po dostavění 1m stěny bylo poměrně náročné, jelikož dřevostavba díky své rychlosti stojí do několika dnů pod střechou.

V roce 2013 byl zvolen první uvolněný předseda ADMD pan Ing. Vratislav Blaha CSc. a ADMD tak měla větší prostor ke svému růstu.

V tomto roce byla také přijata do Evropského svazu dřevostaveb (EFV) a dokonce v roce 2015 uspořádala zasedání tohoto svazu v České republice.

V roce 2014 se členové ADMD shodli na zavedení Etického kodexu protože věří, že je to ta správná cesta k úspěšné budoucnosti.

Cílem kodexu je, aby členové ADMD působili na trhu vůči svým zákazníkům, obchodním partnerům i vůči sobě navzájem s respektem, seriózně a na vysoké úrovni podnikatelské kultury a přispívali tak nejenom k dobrému jménu dřevostaveb v České republice, ale hlavně ke spokojenosti zákazníků.

Od roku 2014 ADMD pořádá každoročně akci Den otevřených dřevostaveb, při které mohou lidé navštívit rozestavěné i dokončené dřevostavby a případně i některé výrobní závody. Pocítí tak kvalitu dřevostaveb na vlastní kůži. V letošním roce se bude akce Den otevřených dřevostaveb konat 10. 10. 2020 a bližší informace najdete na webu ADMD a nebo www.DenDrevostaveb.cz.

V roce 2015 se ADMD zaměřila ještě více na spokojenost zákazníka. Začali jsme sdružovat prověřené stavební dozory pro dřevostavby a také zavedli úřad Ombudsmana ADMD.

I přes veškerou snahu vyrobit a smontovat novou dřevostavbu v maximální kvalitě, může totiž nastat situace, kdy objednatel není s vybranou stavební firmou spokojen a některé výkony (mnohdy neúspěšně) reklamuje.

V těchto případech nabízí ADMD oběma smluvním stranám možnost využít tohoto smírčího orgánu pro dřevostavby, jehož smyslem a úkolem je obnovit přerušenou komunikaci a stížnost, resp. reklamaci objednatele, objektivně posoudit a navrhnout oběma stranám vyřešení jejich sporu smírčím způsobem.

V roce 2019 ADMD změnila svoji organizační strukturu a z řad členů zvolila předsedu Výkonné rady ADMD Ing. Michala Šopíka. Nově vznikla funkce ředitel ADMD, do které byla výkonnou radou jmenována Ing. Lenka Trandová. ADMD se také zaměřila na posílení spolupráce mezi členy díky akci Kulatý stůl techniků ADMD, kde mohou firmy diskutovat správnost řešení konstrukčních detailů a posunout tak dřevostavby na vyšší úroveň.

Oslavy 20 let od založení ADMD zahájili členové a partneři v lednu prvním dvoudenním zasedáním Valné hromady ADMD, na kterém se setkali i s další významnými hosty spolupracujícími s asociací. ZDE se můžete podívat na video, kde se dozvíte co přejí členové a partneři ADMD naší asociaci k narozeninám.

Dovolte mi na závěr poděkovat všem předsedům, kteří ADMD vedli, všem členů výkonné rady, kteří se pravidelně schází a pracují na činnosti ADMD, také všem členů a partnerů ADMD, kteří přispívají k prosazování kvality dřevostaveb a v neposlední řadě také všem uživatelům dřevostaveb, kteří vložili důvěru do našich firem a pomáhají nám tak šířit pozitivní povědomí o kvalitních dřevostavbách v České republice.

Za sebe bych ráda popřála ADMD hlavně aktivní členy a spoustu dalších spokojených uživatelů dřevostaveb do budoucna.

Ing. Lenka Trandová
ředitelka ADMD

 VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA – INSPIRACE OD ADMONTERU


Využijte čas a z domova a jedním klikem můžete „navštívit“ virtuální prohlídkou nejnovějšího showroomu rakouského výrobce dřevěných podlah, schodů, dveří, nábytku a akustických obkladů – značky ADMONTER. Získejte velkou dávku inspirace pro Váš domov. Najdete zde spoustu zajímavých kombinací přírodních materiálů a barevných prvků. Celému prostoru vévodí pohodová, přesto noblesní atmosféra, která je typická pro moderní i tradiční rakouské interiéry. Spodní část showroomu je vtvořen pokoj ve stylu exklusivních hotelů a to včetně koupelny a sauny. Na protější straně se pak přesunete spíše do kuchyně, nebo kavárny. Díky virtuální prohlídce 360st. se nezapomeňte podívat dívat třeba i na strop, kde je použitý akustický panel, který aktivně snižuje míru hluku a působí právě na atmosféru a pohodu. Veškeré produkty jsou ekologicky vyráběné právě přímo v ADMONTU, region Steiermark, se zárukou 30let.

https://www.admonter.eu/en/home/

https://my.matterport.com/show/?m=jNrbeMx5V2JNové vydání časopisu DŘEVO&stavby 2/2020 je plné architektonicky zajímavých dřevostaveb!


V posledním březnovém týdnu vychází časopis DŘEVO&stavby 2/2020, v němž najdete řadu inspirativních a architektonicky zajímavých dřevostaveb – prohlédnete si dům jako klenot zahrady, dřevostavbu z lehkého dřevěného skeletu, která stojí na místě bývalé chaty a jejíž každá místnost je spojená s nádhernou přilehlou zahradou. Pozveme vás i do dvojdomu v horách či vily nad lomem. Všechny dřevostavby, které jsme navštívili, vás ohromí i svým výjimečným interiérem. Tomu se věnujeme i v další díle samostatného seriálu o interiérech Jak zařídit útulný interiér. Možná plánujete renovaci kuchyně, pak je tu pro vás téma Úsporná modernizace kuchyně. Za pozornost stojí rozhovor s lesním hospodářem Alešem Erberem o trvale udržitelném přístupu k lesům a o nedostatku dřeva nejen v naší zemi a co to může znamenat pro stavění domů na bázi dřeva do budoucna. Všude přítomný prach má na naše zdraví velký vliv. Víte jaký? Dozvíte se v článku právě na toto téma. Pro technicky zaměřené čtenáře a stavebníky máme připraveny čtyři názory odborníků na provětrávanou fasádu. Pokud vážně plánujete stavět dřevostavbu, pak si přečtěte, jakým chybám se vyvarovat při výběru pozemku nebo článek o konstrukčních systémech dřevostaveb. Jestli už stavíte, třeba vám pomůže přehled tepelných izolací pro panelové dřevostavby. Váháte, zda budete stavět dřevostavbu nebo zděný dům? Pak si přečtěte dvě návštěvy po letech – jak se bydlí v dřevostavbě a rozhodli by se pro ni majitelé znovu? Ve vydání nechybí ani výběr projektů, které si můžete nechat postavit některým z ověřených dodavatelů dřevostaveb či kontakty na renomované stavební firmy.

Online ochutnávku nového vydání najdete zde:
https://www.drevoastavby.cz/casopis-drevo-a-stavby/aktualni-cislo/products/19-koupit-aktualni-cislo-drevoastavby


 Úspěšnou premiéru souběhu FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM navštívilo přes 25 tisíc lidí
JAK JSME POTKALI MINISTRA A SOUTĚŽILI O DŘEVĚNÉ PONOŽKY


V únoru se v pražských Letňanech konal veletrh FOR WOOD 2020. Největší veletrh zaměřený na dřevěné stavění v ČR, na kterém jsme strávily (ano, opravdu jsme tam byly samé ženy) tři krásné dny. Ve zkratce by se ty 3 dny daly popsat jako 2 750 rozdaných katalogů Dřevěné stavby roku 2019, 612 vyplněných kvízů o dřevě, 225 anketních lístků o nejlepší dřevěnou zajímavost, nespočet úsměvů a jedno nečekaně milé setkání s panem ministrem. Zajímá vás víc? Čtěte dál!

Letošní veletrh se povedl. Už první den jsme zjistily, že musíme dotisknout kvízy a ankety, protože návštěvnost našeho stánku předčila naše očekávání. Lidé se o dřevo a dřevěné stavby upřímně zajímali, brali si katalogy, letáky, soutěžili o dřevěné ceny. Dřevorádi (registrovaní podporovatelé projektu Dřevo je cesta), kteří za námi přišli a prokázali se heslem Jsem dřevorád, u nás zdarma ochutnali lahodný smrkový sirupu. Zkrátka jsme se během těch tří dnů nezastavily. Ale co víc si přát než zájem návštěvníků o činnost naší nadace.

Na stánku se dokonce zastavil i ministr životního prostředí. Při procházce veletrhem ho zaujaly roll-upy Dřevěné stavby roku. Daly jsme se s ním proto do řeči a kromě dřevěných staveb, které pan ministr podporuje již několik let svou záštitou, jsme mu také ukázaly dřevěné zajímavosti. Odnesl si od nás na památku naši tesařskou trojhrannou tužku. Snad se mu s ní pěkně píše.Pro návštěvníky veletrhu jsme si připravily dvě soutěže, ve kterých mohli vyhrát naše nadační dubové hodiny, dřevěnou mísu od Jakubovy dílny, dřevěné ponožky od Lesů ČR, s.p. a dřevěný sáček od Biocel Lenzing a.s. Lidé byli z netradičních dřevěných výher nadšení a s elánem zodpovídali naše zvídavé otázky. 


10 OTÁZEK A JEDNA ODPOVĚĎ: CHCEME VÍCE DŘEVA DO ŽIVOTA

612 odvážných vyplnilo náš nový kvíz o dřevěném stavění. 10 otázek, které vytvořily jednoduchou tajenku: Chceme více dřeva do života. Nejvíce správných odpovědí v kvízu jsme napočítaly u otázky: Který dům s totožným půdorysem o ploše 50 m2 bude mít uvnitř více prostoru? Dřevěný, nebo zděný? Správnou odpověď, dřevěný dům, zvolilo 97 % respondentů. 95 % lidí pak správně určilo, že dřevostavby se nejčastěji staví ze smrkového dřeva. Druhou možnost – buk – volili ti, kteří nedůvěřovali měkkému smrkovému dřevu.Nejtěžší otázkou se ukázal být dotaz na poměr sazenic zasazených v roce 2019 v českých lesích. Jen 60 % dotázaných vědělo, že se více sází listnaté stromy než jehličnaté. Stejně složitou otázkou byl i dotaz na rychlost, s jakou v českých lesích přiroste dříví potřebné na stavbu průměrného rodinného domu ze dřeva. Správná odpověď – 2 minuty – přišla 40 % až neskutečně krátká.

Návštěvníci také hlasovali o nejzajímavější dřevěný předmět. Nejvíc se líbily zelené ponožky z viskózy z českého buku, hrneček z lipového dřeva a bambusový kartáček na zuby. Své fanoušky si získaly i dřevěná hračka, sáček z dřevěné viskózy, CLT panel alias „dřevěná cihla“, háček vytištěný na 3D tiskárně z mixu 80 % dřevěné drtě a plastu, stojánek na mobil a míč z trvdého papíru. Do hlasování se zapojilo 225 návštěvníků veletrhu a pro vítězné dřevěné ponožky hlasovalo 59 z nich. Na veletrhu se také představily studentské návrhy staveb ze soutěže Stavby s vůní dřeva. Návštěvníci si je mohli prohlédnout v krásných smrkových rámech vyrobených naším šikovným kolegou.

 

 Puidukoda CZ získala ocenění TOP EXPO


Ocenění TOP EXPO za jednu ze tří nejlepších výstavních expozic na veletrhu FOR WOOD 2020 v Praze získala firma Puidukoda CZ s.r.o. za stánek propagující novou značku WOODMOOD. Tato značka reprezentuje povrchově upravené dřevěné obklady, které přináší jejím uživatelům přidanou hodnotu ve vnímání dřeva. Značce WOODMOOD jde totiž již podle názvu o to, aby použité materiály, jejich povrchová úprava a kombinace barevných odstínů působila na lidskou psychiku. Aby WOODMOOD vyvolávaly požadovanou atmosféru místa, náladu, pocity. Více na www.wood-mood.czDřevostavba roku 2019 – vítězná dřevostavba byla vyhlášena


Čtenářská anketa Dřevostavba roku časopisů DŘEVO&stavby a sruby&roubenky je každoročním kláním dřevostaveb publikovaných jako redakční návštěvy ve zmíněných časopisech. Během celého roku pak všechny tyto dřevostavby soutěží o přízeň hlasujících na webu drevoastavby.cz v sekci dřevostavba roku. Kdo je tedy letošním vítězem?

Dřevostavba roku 2019 vyhlášena na veletrhu FOR WOOD
V sobotu 8.2.2020 proběhlo vyhlášení vítězů ankety Dřevostavba roku 2019v rámci veletrhu FOR WOOD 2020, který je každoročním partnerem ankety. Moderování se jako každý rok ujal zkušený profesionál Aleš Cibulka. V celoroční anketě tentokrát soutěžilo celkem 40 dřevostaveb. Uděleny byly ceny:

Absolutní vítěz ankety

Vítěz kategorie MONTOVANÉ dřevostavby

Vítěz kategorie MASIVNÍ dřevostavby (sruby-roubenky)

2x Cena REDAKCE

Cena ASOCIACE DODAVATELŮ MONTOVANÝCH DOMŮ.

Finalisté ankety Dřevostavba roku 2019 – kategorie montované a masivní dřevostavby
V šesti kolech (šesti vydáních časopisu DŘEVO&stavby) soutěžilo v kategorii montované domy celkem 26 dřevostaveb a z nich postoupilo do finále šest domů. Ve čtyřech kolech (čtyřech vydáních časopisu sruby&roubenky) soutěžilo celkem 14 domů. Ze čtyř kol postoupili čtyři finalisté – 4 roubené stavby.

Do finále ankety Dřevostavba roku 2019 časopisu DŘEVO&stavby se probojovaly v šesti kolech dřevostavby těchto společností:

ARCHCON atelier, s.r.o./DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o.

3AE, s.r.o.

Domesi, s.r.o.

Ing. arch. Miroslav Ščudla Ph.D.

LUCERN dřevostavby s.r.o.

ATRIUM s.r.o.Do finále soutěže Dřevostavba roku 2019 časopisu sruby&roubenky se probojovaly ve čtyřech kolech srubové domy těchto společností:

OK PYRUS, s.r.o.

WOOD-LIFE CZ s.r.o.

SRUBY PACÁK s.r.o.

Roubenky Roman StřihavkaDřevostavba roku 2019 – vítězové kategorií

Vítězem kategorie montované dřevostavby, tedy domem, který z šesti hlasovacích kol získal největší počet hlasů, je dřevostavba z tandemové dílny ARCHCON atelier, s.r.o./DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o. publikovaná ve vydání 6/2019 časopisu DŘEVO&stavby pod názvem „Dřevo na osmou“. Vítěz kategorie NAVÍC získává výstavní plochu 10 metrů čtverečních na veletrhu FOR WOOD 2021 ZDARMA.Titul Dřevostavba roku 2019 časopisu DŘEVO&stavby – cena redakce časopisu DŘEVO&stavby získala dřevostavba společnosti 3AE, s.r.o. publikovaná ve vydání  5/2019 pod názvem „Spokojeně proti zvyklostem“.  Neméně významný titul Dřevostavba roku 2019 časopisu DŘEVO&stavby – cena Asociace dodavatelů montovaných domů získává dům společnosti ATRIUM, s.r.o. za dřevostavbu publikovanou ve vydání  2/2019  časopisu DŘEVO&stavby pod názvem „Obyčejně a přirozeně“.
Cenu předala oceněné společnosti ředitelka ADMD paní Ing. Lenka Trandová.Vítězem kategorie masivní dřevostavby je dřevostavba společnosti OK PYRUS, s.r.o. publikovaná  ve vydání 3/2019 pod názvem „Skandinávská reminiscence v červené a bílé“.

Vítěz kategorie získává výstavní plochu 10 metrů čtverečních na veletrhu FOR WOOD 2021 ZDARMA.Titul Dřevostavba roku 2019 časopisu sruby&roubenky – cena redakce časopisu sruby&roubenky získává dům společnosti Roubenky Roman Střihavka – publikovaný ve vydání 4/2019 pod názvem „Vysněné bydlení v tradičním stylu“.Dřevostavba roku 2019 – ABSOLUTNÍ VÍTĚZ ANKETY

Titul a
bsolutní vítěz ANKETY Dřevostavba roku časopisů Dřevo&stavby a sruby&roubenky za rok 2019 získává dřevostavba studia ARCHCON atelier, s.r.o. , realizovaná společností DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o. .

Dřevostavbu jste mohli vidět ve vydání 6/2019 časopisu DŘEVO&stavby pod názvem „Dřevo na osmou“!

Dům získal absolutně nejvyšší počet hlasů ve finálovém kole hlasování o titul Dřevostavba roku časopisů Dřevo&Stavby a sruby&roubenky za rok 2019!


Ocenění převzala z rukou Mgr. Michala Babora, šéfredaktora časopisů, Ing. Irena Truhlářová za ARCHCON atelier a Jaroslav Jiruška za společnost DŘEVOSTAVBY BISKUP.

Společnosti je na jeden rok propůjčena plastika Martina Patřičného – knihovna, v níž je vyryt název absolutního vítěze.Úspěšní hlasující v anketě Dřevostavba roku 2019

Registrovaní hlasující v anketě Dřevostavba roku 2019 mohli vyhrát řadu hodnotných cen. Kompletní výherní listina zde: https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/doporucujeme/5868-drevostavba-roku-2019-vyhlaseni-viteznych-drevostaveb-a-hlasujicich-vyhercu

Vyhlašujeme DŘEVOSTAVBU roku 2020 časopisů DŘEVO&stavby a sruby&roubenky. HLASUJTE A VYHRAJTE!

8. ročník čtenářské ankety právě začal! Hlasujte, hrajte a vyhrajte na www.drevostavbaroku.cz a vyhrajte některou z atraktivních cen, které najdete na https://www.drevoastavby.cz/drevostavba-roku-2020-ds/vyhry-pro-hlasujici


 Zeptejte se specialistů na problematiku podlahových krytin pro dřevostavby a pasivní domy


Využijte návštěvu veletrhu FOR WOOD pro získání informací od specialistů a odborníků.

Například v Hale 5 najdete prezentaci rakouské manufaktury ADMONTER, která se na českém trhu více jak 15 let realizuje dřevěné podlahy as schody pro dřevostavby a pasivní domy. Dlouholeté zkušenosti můžete konzultovat a dozvědět se důležité aspekty pro výběr vhodné podlahové krytiny.  www.podlahyaschody.czwww.admonter.euNOVATOP - lék na vady dřevostaveb


Pojďme se podívat na ty nejčastější chyby a způsoby, jak je můžeme minimalizovat, a to s pomocí masivních dřevěných panelů NOVATOP.

Zásadně suché dřevo

U samotné stavby je potřeba dát pozor na použití nekvalitních dřevěných konstrukcí, které tvoří nejdůležitější část domu – kostru. Zvláště nebezpečným faktorem je použití přírodního rostlého dřeva, které nebylo řádně vytříděno a vysušeno, zvlášť u konstrukcí, kde je dřevo zabudováno a opláštěno. Tím si můžete zadělat na tvarové změny konstrukce. Sesycháním dochází k popraskání povrchových úprav v interiéru, v krajních případech i k porušení vzduchotěsné obálky. Masivní panely NOVATOP jsou v tomto směru bezpečnou volbou, protože jsou vyráběny z důsledně tříděného a certifikovaného řeziva vysušeného na 8%. Panely jsou lisovány z masivních lamel lepených do kříže a tím činí celodřevěnou konstrukci stabilní, bezpečnou a nedochází u ní k dotvarování jako u jiných konstrukčních systémů. I díky těmto vlastnostem může odhalená nosná konstrukce zůstat zároveň finálním povrchem v interiéru a velmi elegantně tak spojit přírodní dřevo s moderním designem.

Minimum montážních spojů

Každý spoj na stavbě je ovlivněn lidským faktorem, čím více spojů a detailů, které se řeší až na stavbě, tím vyšší riziko chyby. Výrazným plusovým argumentem NOVATOPu je právě jednoduchost detailů, minimální počet montážních spojů a jednoduché skladby stěn (panel, izolace, fasáda). Např. obvodové stěny u přízemního domu mohou být už ze čtyř panelů o velikosti až 2,95x12m, tudíž jsou to jen čtyři spoje, které se musí ošetřit. Jednoduchost provedení se promítá nejen do rychlosti výstavby ale především do ekonomické stránky celé stavby. A navíc: vše je už ve výrobě vyřezáno na CNC strojích s milimetrovou přesností – okna, dveře, spoje (a ne na stavbě tesařem s motorovou pilou), takže detaily jsou velice přesné a tím i spolehlivě těsné. Možnost výskytu chyb při montáži se tak zásadně eliminuje.

Vzuchotěsnost bez folií

U novostaveb, zejména pak u úsporných a pasivních, je klíčová vzduchotěsnost neboli neprůvzdušnost obálky. Ta je u běžných dřevostaveb zajišťována fólií, která je velmi náchylná k poškození. Na stavbě je pak prakticky nemožné uhlídat kvalitu provedení, a to zejména v nejcitlivějších místech konstrukce jako jsou rohy místností, veškeré prostupy stěnou, zásuvky, závěsy, atp. Pokud dojde k porušení této vrstvy, projeví se to po čase v podobě zvýšeného průtoku vodních par, jejich kondenzaci a vzniku plísní s následkem možné hniloby. To má vliv nejen na zkrácení životnosti konstrukce, ale také na zdraví jejich uživatelů. Právě prostředí s výskytem plísní je důvodem vzniku alergií, kožních nemocí a respiračních onemocnění. NOVATOP tento problém eliminuje tím, že nosná celodřevěná konstrukce vytváří neprůvzdušnou obálku i parobrzdu v jednom a nepotřebuje k tomu žádné folie! Všechny panely NOVATOP jsou díky výrobní technologii plošně neprůvzdušné už z výroby.

Technologická vyspělost

Technologická vyspělost systému NOVATOP eliminuje chyby běžných dřevostaveb a tím zásadně zvyšuje kvalitu hotových staveb. NOVATOP boduje rychlostí výstavby, přesností jednotlivých komponentů, snadným dodržením neprůvzdušnosti obálky a minimalizací chyb, způsobených lidským faktorem. Konstrukci nevytváří tesař z plánů na stavbě, ale CNC stroj v hale s velkou přesností z dat, které zadává projektant. Navíc vždy dostanete zdravotně nezávadný materiál od českého výrobce z českého dřeva se švýcarským know-how. Masivní dřevěné panely (označované jako CLT z anglického „Cross Laminated Timber“ – tedy křížem vrstvené dřevo), se ukazují jako nejperspektivnější technologie výstavby dřevěných domů na světových trzích a velmi rychle si získávají své příznivce i u nás. Stavby realizované v České republice se už počítají na stovky.

Chcete se dozvědět víc u šálku lahodné kávy?

Zastavte se v naší NOVATOP kavárně na skvělou salvadorskou kávu Majada, kterou podáváme ve 2. patře na stánku NOVATOP & Dřevostavby MC v hale 5, č. 5B11.

Chcete vědět, jak NOVATOP funguje v praxi?

Video vám to prozradí.

Fotografie jsou z realizací našich partnerů.

www.novatop-system.cz

www.novatop-system.czNosná konstrukce zároveň vnitřním povrchem


Jednou z nejvýraznějších vlastností progresivní technologie CLT (masivní panely z vrstveného dřeva) je možnost přiznat nosnou konstrukci a využít pohledovou kvalitu dřeva pro finální řešení vnitřních povrchů. Krása masivního přírodního dřeva získává stále více příznivců, protože panely NOVATOP dokážou velmi elegantně skloubit velký podíl dřeva s moderním interiérem. Nabízí tak zcela nové možnosti při utváření architektury staveb a umožňují vytvářet odlišné vnitřní prostředí.

Architekti rádi kombinují dřevěné povrchy s klasickou malbou, pohledovým betonem, vinylem i kovem. Skvělou příležitost dostávají panely u přiznaných stropů nebo v podhledech podkroví, kdy tvoří zároveň funkční nosnou vrstvu a umožňují zapouštění světel a vedení instalací přímo v konstrukci.

Zároveň se tento materiál často používá na další interiérové prvky – např. dveře, nábytek. Frézováním do plochy anebo opracováním přiznaných hran vznikají krásné detaily rozličných interiérových prvků. Dřevo na panelech je možné upravovat stejně jako přírodní dřevo popř. jej i barevně tónovat.

Důležitým hlediskem moderního stavění je i ochrana přírody. Stavby na bázi dřeva mají v porovnání s ostatními materiálovými variantami obecně nižší negativní dopad na životní prostředí. Snaha o snížení negativních vlivů budov na životní prostředí hraje v dnešní době významnou roli. NOVATOP je zpracováván převážně ze dřeva českých jehličnanů, a to za dodržování přísných ekologických předpisů, výrobní proces splňuje přísná kritéria pro celou řadu certifikací vč. PEFC a mezinárodně uznávaného „Natureplus“.

Chcete se dozvědět víc u šálku lahodné kávy?

Zastavte se v naší NOVATOP kavárně na skvělou salvadorskou kávu Majada, kterou podáváme ve 2. patře na stánku NOVATOP & Dřevostavby MC v hale 5, č. 5B11.

Chcete vědět, jak NOVATOP funguje v praxi?

Video vám to prozradí.

Fotografie jsou z realizací našich partnerů.

www.novatop-system.czVyhrajte dřevěné hodiny na veletrhu FOR WOOD


Přijďte si zasoutěžit na stánek Nadace dřevo pro život na veletrhu FOR WOOD a vyhrajte dubové hodiny. Stačí vyplnit zábavný kvíz o dřevostavbách a stylové hodiny mohou být vaše. Na barevných roll-upech si také můžete prohlédnout nejlepší stavby z ankety Dřevěná stavba roku 2019 a ze studentské soutěže Stavby s vůní dřeva 2019. K dispozici vám bude i náš katalog staveb a stavebních firem zdarma. Těšíme se na vás!

Více o našich projektech najděte na www.DrevoProZivot.cz.

Facebook:
Přijďte si zasoutěžit na stánek @Nadace dřevo pro život a vyhrajte dubové hodiny. Stačí vyplnit zábavný kvíz o dřevostavbách a stylové hodiny mohou být vaše! Těšíme se na vás!Máte zájem o dokonale zateplenou stylovou chalupu?


Společnost HK Stavební spol. s r.o. nabízí typové rodinné domy v tradičním pojetí vhodné jak k rekreačnímu, tak trvalému bydlení. Jedná se o velmi praktické a úsporné moderní dřevostavby. Při jejich realizaci využíváme nejnovější poznatky a stavební postupy včetně využití špičkové moderní technologie. Domy mají standardně moderní nadkrokevní izolaci střechy a provětrávanou fasádu vlastní konstrukce (technická řešení jsou zapsána v rejstříku Úřadu pro průmyslové vlastnictví jako užitný vzor číslo 27272 a 28255). Jedná se o dokonalé provedení tepelné izolace střechy a stěn stříkanou polyuretanovou pěnou, které je bezespárové, tedy bez tepelných mostů. Nastříkaná izolace vyplní každou mezeru či škvíru a zajišťuje vzduchotěsnost vnějšího pláště objektu. Konstrukce zateplené stříkanou polyuretanovou pěnou vykazují dlouhou životnost. Tato tepelná izolace nemění fyzikální vlastnosti ani tvar s časem ani nedegraduje povětrnostními vlivy. Zabraňuje pronikání živočichů a má výborné akustické vlastnosti.

Výstavbu dřevostaveb dodáváme nejen na klíč se všemi profesemi a exteriérovými úpravami, ale i ve fázi hrubé stavby.

Pro usnadnění rozhodování zákazníka nabízíme vyzkoušení našeho vzorového domu z projektu „Jizerské chalupy“ v Jizerských horách. Zájemce má možnost využít vzorový dům pro dovolenou nebo víkendový pobyt v jakémkoliv ročním období – www.chalupasedmikraska.cz.

Zároveň v této lokalitě nabízíme zasíťované pozemky s platným územním rozhodnutím na výstavbu stylových chalup – více info na www.hkstavebni.cz


 První letošní vydání časopisu sruby&roubenky 1/2020 na veletrhu FOR WOOD 2020


Vydání 1/2020 časopisu sruby&roubenky je právě v prodeji. Pokud se chystáte na veletrh FOR WOOD 2020, můžete si časopis zakoupit u našeho stánku 2D-05 vydavatelství PRO VOBIS, s.r.o. Na veletrh Vás jako hlavní mediální partner veletrhu zveme ZDARMA.

V časopisu sruby&roubenky 1/2020 najdete mimo jiné:

 • tři redakční návštěvy – v moderní chatě, která víkendový domek připomíná jen svým rozměrem, v šumavské roubence s moderní konstrukcí i vzhledem, a v poctivém srubu postaveném vlastními silami;

 • fotoeditorialy nás zavedou do dřevěné šišky v Itálii, kde můžete strávit třeba týden s lyžováním, a do Rakouska do srubových trojčat;

 • návštěvu po letech v cedrovém srubu;

 • zamyšlení nad tím, jak dostat do masivní dřevostavby více světla;

 • článek o lokálních topidlech a zásadách jejich výběru;

 • příklad rekonstruované dřevostavby z Kokořínska;

 • rady pro stavebníky, kteří se chystají stavět v chráněné krajinné oblasti;

 • článek o nátěrových hmotách pro vnější povrchovou úpravu dřeva;

 • ... a samozřejmě ještě spoustu dalších informací a inspirací.


Vstupenku na veletrh FOR WOOD 2020 si můžete ZDARMA stáhnout zde: https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/doporucujeme/5755-for-wood-2020-vstupenka-zdarmaNové vydání časopisu DŘEVO&stavby 1/2020 bude v prodeji mimo jiné na veletrhu FOR WOOD 2020


První letošní vydání 1/2020 časopisu o dřevostavbách je plné inspirativních redakčních návštěv dřevostaveb, praktických rad a článků pro každého, kdo o stavbě domu na bázi dřeva uvažuje či už dřevostavbu staví. A nezapomínáme ani na naše čtenářky. Těm je určen velký blok věnovaný interiéru dřevostaveb včetně zajímavého rozhovoru. Časopis DŘEVO&stavby je již tradičně hlavním mediálním partnerem veletrhu FOR WOOD 2020. Pokud se na veletrh chystáte nejen za časopisem DŘEVO&stavby, tak i letos máme pro naše věrné čtenáře vstupenky na veletrh FOR WOOD ZDARMA. 

Co všechno v časopisu DŘEVO&stavby 1/2020 najdete?

Osm redakčních návštěv a fotoeditorialů v dřevostavbách – představíme vám originální dvojčata z těžkého dřevěného skeletu, dřevostavbu ze slaměných panelů, tři montované dřevostavby a tři originální stavby od nás i ze světa. Pro dámy jsme připravili první díl seriálu o tom, jak zařídit útulný interiér a návod na to, jak proměnit interiérové dveře z obyčejného dělítka jedné místnosti od druhé na vrcholný kus vašeho domova. Časopis oživila designérka Iva Bastlová, která nás provede současným interiérem. Věděli jste, že i dřevostavby mají svůj „salon“? Právě o akci Salon dřevostaveb a o potenciálu dřeva ve stavebnictví jsme si povídali s jejími organizátory. Jsme hrdým partnerem této ojedinělé akce.

Stavebníci se dozví o tom, jak může zvýšená vlhkost ovlivnit technický stav domova i naše zdraví, získají přehled možností konstrukce střechy ze dřeva a materiálů na jeho bázi. Neméně zajímavý je článek o tom, jak skladba stěny ovlivňuje energetickou bilanci dřevostavby. Zamyslíme se také nad financováním rodinného domu a zjistíte, proč se vůbec rozhodnout pro dům na bázi dřeva. A pokud ještě se stavbou dřevostavby váháte, pak v rozhodnutí může pomoci návštěva v dřevostavbě po letech, v níž majitelé, podle svých slov, žijí, ne bydlí!

A mnohem víc se dozvíte, když si časopis DŘEVO&stavby 1/2020 koupíte u nás v e-shopu:
https://www.drevoastavby.cz/casopis-drevo-a-stavby/aktualni-cislo/products/19-koupit-aktualni-cislo-drevoastavby

nebo na veletrhu FOR WOOD 2020 na stánku 2D-05.

Stáhněte si vstupenky na FOR WOOD 2020 zde:
https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/doporucujeme/5755-for-wood-2020-vstupenka-zdarmaLesnická fakulta zmodernizovala dřevařský pavilon


Studenti Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU mohou nově využívat moderní vybavení, které odpovídá nejnovějším trendům. Fakulta loni zmodernizovala za pomoci fondů z Evropské unie za cca 30 milionů Kč dřevařský pavilon, ve kterém probíhá praktická výuka studentů v oborech Stavby na bázi dřeva, Technologie a management zpracování dřeva, Tvorba a výroba nábytku a Design nábytku. Díky investicím z posledních tří let a moderně akreditovaným studijním programům bude efekt výuky vyšší a studenti budou lépe připravení pro praxi.

Původní zařízení pavilonu bylo z velké části pořízeno již v roce 1954 a částečně doplněno v roce 1999. Neodpovídalo tak již současným potřebám na moderní výuku studentů. Díky projektu financovanému Evropským fondem pro regionální rozvoj je dílna nově vybavena jak klasickými jednoúčelovými dřevoobráběcími, tak moderními numericky řízenými stroji. „Z klasických strojů se jedná o pily, frézky, brusky, kartáčovací stroj a dlabačku, z numericky řízených strojů máme nyní v dílně dva obráběcí CNC stroje, olepovací stroj na hrany velkoplošných dílců, stroj na výrobu prototypů, moderní kotoučovou pilu a širokopásovou kalibrační brusku,“ popisuje vybavení dílny její vedoucí Aleš Solař.

Dva moderní CNC obráběcí stroje fakulta koupila zejména z důvodů vyšší efektivnosti předávání praktických znalostí a dovedností studentům. „Efekt výuky bude vyšší, neboť se zmenší velikost studijní skupiny na strojní jednotku a student bude mít k dispozici delší čas pro práci na stroji,“ vysvětluje Solař.

Nové špičkové vybavení je nyní připraveno na aplikaci Průmyslu 4.0, který přináší trend digitalizace a s ní související automatizací výroby. V praxi to představuje vytvoření a odsouhlasení návrhu, ten je automaticky zpracován do seznamu jednotlivých dílců podle konkrétních zadaných parametrů. Po jeho ratifikaci je softwarem vytvořen nářezový plán, jehož schéma se podle druhu materiálu automaticky zašle ke zpracování. „V našem případě máme tři možnosti, buď na kotoučovou pilu nebo do obráběcího centra na 2D nebo 3D zpracování. Každý takto vyrobený dílec je označen etiketou s čárovým kódem nezbytným pro následné operace či kontrolu a názvem dílce nebo zakázky s uvedením jména studenta, projektu a podobně,“ popisuje nový pracovní postup Aleš Solař. V následujících operacích je dílec již opracováván jen na základě čárového kódu, ve kterém jsou zahrnuty všechny strojní operace, olepení hran, vrtání, frézování. Na závěr mohou studenti pomocí čárového kódu výrobek kompletovat.

Kromě výuky využívají dílnu studenti při tvorbě závěrečných prací zejména v oborech Tvorba a výroba nábytku a Design nábytku. Dále jsou na místě připravovány vzorky a prováděna různá měření, např. řezných sil a řezných odporů.

Lesnická a dřevařská fakulta pomocí evropského projektu OP VVV s názvem Infrastruktura pro konkurenceschopného absolventa Mendelovy univerzity v Brně prostory fakulty postupně modernizuje. Celkem půjde v letech 2017 – 2021 na stavební úpravy a přístrojové vybavení cca 90 milionů korun. Kromě modernizace dřevařského pavilonu jdou peníze i další prostory a vybavení jako jsou např. laboratoř pedologie a geologie, laboratoř Ústavu zakládání a pěstění lesa, strojový sál sloužící pro praktickou výuku geodézie a navazujících disciplín, nákup nového přístrojového vybavení pro terénní měření prostorové struktury krajiny a lesních ekosystémů či přístroje na terénní měření kvality vody.

Kontakt pro bližší informace ohledně dřevařského pavilonu:
Ing. Aleš Solař, Ph.D.
ales.solar@mendelu.cz
tel.: 777 878 200Nejkrásnější dárek


Umělecké zpracování dřeva. Výroba dřevěných mís, misek a  příborů, určených na teplé i studené potraviny. Výroba srdíček, andílků, koček  aj. dřevěných výrobků do interiéru. Výroba a prodej dřevěných kravat, náramků, hlavolamů a hraček.

WEB: www.nejkrasnejsidarek.cz

Instagram: https://www.facebook.com/nejkrasnejsidarek/?ref=aymt_

Facebook: https://www.facebook.com/nejkrasnejsidarek/?ref=aymt_

Tel: 775147207

Email: marketa.rigova@post.czAKUSTIKA DŘEVOSTAVEB očima NOVATOP


NEPRŮVZDUŠNOST
Prvním předpokladem pro efektivní snižování prostupu hluku je vzduchotěsnost resp. neprůvzdušnost konstrukcí. Netěsnostmi, kterými dokáže proudit sebemenší množství vzduchu, dokáže hluk pronikat velmi výrazně. Celodřevěné konstrukce NOVATOP se mohou pyšnit tím, že jsou plošně neprůvzdušné a jsou velmi odolné proti mechanickému poškození. Předpokladem však je profesionální přístup již ve fázi projektu a poté samozřejmě i precizní provedení realizace.

OBJEMOVÁ HMOTNOST
Vysoce efektivní řešení pro vodorovné konstrukce namáhané kročejovým hlukem nabízí duté velkoplošné panely NOVATOP ELEMENTS. Jejich skladbu lze přizpůsobit tak, aby dosáhla zákonem daných hodnot pro komfortní bydlení v rodinných i bytových domech. Stropní elementy lze totiž plnit už ve výrobě vápencovým vsypem, který zvyšuje nejen objemovou hmotnost konstrukce, ale navíc díky tření jednotlivých zrn přeměňuje energii chvění podlahy na teplo, čímž pomáhá snižovat hluk vedený konstrukcí.

PROSTOROVÁ AKUSTIKA
Požadavkům na prostorovou akustiku lze vyhovět akustickými panely, které zlepšují akustickou pohodu, zvyšují srozumitelnost nebo snižují hluk v uzavřeném prostoru, kde se zdroj zvuku nachází. Dřevěné akustické panely NOVATOP ACOUSTIC jsou vyráběné z třívrstvé masivní desky (biodesky) a perforované do různých profilů. Podíl perforované plochy a tvar profilu se u jednotlivých typů liší. Panely se ve výrobě doplňují absorbéry podle akustických požadavků projektu. Panely NOVATOP ACOUSTIC umožňuji velmi elegantně skloubit hledisko akustické i hledisko estetické. Vhodně zvolená kombinace dřeva, profilu, absorbéru a povrchové úpravy nabízí velmi široké možnosti při utváření moderního interiérového designu.

POVRCHOVÁ ÚPRAVA VE 3 ODSTÍNECH NEBO BUKOVÁ DÝHA
Nově nabízíme panely i s povrchovou úpravou Adler Lignovit Interior UV 100 ve 3 odstínech: Natur, Zugspitze, Mont Blanc. Rakouská společnost ADLER je přední výrobce laků, barev a prostředků na ochranu dřeva, zabývá se aktivní ochranou životního prostředí ve všech oblastech práce. Vodou ředitelné laky chrání přírodu, jsou vyráběny ekologicky šetrnými metodami z obnovitelných surovin, eliminují emise, nezatěžují zápachem a při práci nepředstavují téměř žádné riziko.
Úplnou novinkou jsou akustické panely s bukovou dýhou.

Zajímá vás prostorová akustika doma, v kanceláři, ve škole či jinde? Zastavte se za námi na našem stánku NOVATOP v hale 5, 5B11. Těší se na vás členové týmu NOVATOP a Dřevostavby MC.


Fotografie jsou z realizací našich partnerů.
www.novatop-system.cz/produkt/novatop-acoustic/  ESTAV.cz
ESTAV.cz Problém s pískem? Od roku 1990 se v ČR neotevřely žádné nové lomy Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek Rychlé půjčky jako záplata na nečekané výdaje? Ano, ale vybírejte rozvážně. Revitalizovaný park připomíná Jana Husa ve skrytých symbolech. Odhalte je s námi Terasa WoodPlastic® na střeše pražského domu se opravdu povedla Domovní čistírna AS-MONOcomp slaví první výročí
Facebook
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje